Повернутись до головної сторінки фанфіку: Прізвиська

Натисніть на потрібну назву, щоб перейти до читання відповідного розділу.

Повний текст

Едмунд знає, що, можливо, самоконтроль не є його виграшною рисою, але він пишається своєю здатністю тримати голову на плечах у важкі часи. Загубитися в незвіданих водах або серед густого листя нарнійських лісів для нього не є великою драмою, і він знає, що це ніколи нею не стане. Зрештою, Едмунд завжди вмів відступити назад, зорієнтуватися і оцінити свої можливості, перш ніж продовжити шлях без будь-яких серйозних затримок. 

Тож він дивується, чому він не може зробити те саме з новоявленою дивною поведінкою Каспіана.

З якоїсь дивної причини це починається одразу після їхнього жартівливого бою на мечах на палубі «Світанку». Після того, як натовп розійшовся, все ще сповнений енергії від захопливого шоу, принц обіймає його і посміхається. 

- Що? - запитує Едмунд з посмішкою на вустах, ковтаючи напій, запропонований йому одним з товаришів по службі.

- Ти став сильнішим, мій королю. 

Едмунд ледь не випльовує напій, здивований тим, що титул викликає у нього тремтіння, не кажучи вже про присвійний займенник. У грудях стискається, і його першою реакцією є відчайдушне бажання, щоб той повторив це ще раз. Але він не з тих, хто прискіпується, і вже явно не в тому віці, щоб реагувати, як закоханий школяр, тому він витирає рот рукавом і дарує Каспіану криву посмішку. Можливо, у нього просто паморочиться в голові від перспективи знову опинитися з Люсі в Нарнії. Чорт забирай, для Едмунда один рік здається цілим життям - він не може уявити собі три роки в Нарнії.

Він хитає головою, вирішивши не сперечатися з цього приводу.

- Здається, що так, - сміється він і намагається не думати надто багато про посмішку Каспіана, який виглядає надто задоволеним собою.

***

Наступного разу, коли це трапляється, Юстас хропе на своїй койці, бурмочучи собі під ніс скарги та дивні образи навіть уві сні. Едмунду потрібна вся сила волі, щоб не хихикнути і не стукнути його по голові, адже кузен - його єдине джерело розваг. Тобто до того, як Каспіан займе свій власний гамак.

- Наш курс може виявитися небезпечним у найближчому майбутньому, - тихо повідомляє він, розв’язуючи хвостик, без жодних підказок. - Море зараз не найдобріше.

- Чудово! Чекаю з нетерпінням, - серйозно каже Едмунд.

Він наспівує. 

- Ти справді це маєш на увазі? - запитує Каспіан. Він повертається в гамаку обличчям до Едмунда, який відводить погляд від стелі, щоб повернути йому погляд. - Ти справді настільки радий бути тут, що навіть перспектива шторму здається тобі такою… привабливою?

- Так, це коротка відповідь, - відповідає Певенсі. - Я так довго був обмежений там, на волі. Змушений робити буденні речі, які не можуть і ніколи не зможуть вплинути на щось навколо мене. Змушений задовольнятися тим, що моя думка обмежена, мої права розмиті, а моя цінність принижена, - він перевертається на бік, підтримуючи голову рукою. - Тож не таємниця, що я дуже радий бути тут.

Настає хвилина тиші, під час якої Едмунд спостерігає, як у темних очах Каспіана пробігають безліч емоцій, від хвилювання до тривоги та екстазу, освітлених кількома свічками в кімнаті. З його вуст виривається тихий подих.

- Це велика честь, мій королю.

І ось знову. Те саме відчуття поколювання, що пробігає від подушечок пальців аж до кінчиків вух, які, як він переконаний, набувають найменшого відтінку червоного. 

- Король? Ти знущаєшся з мене? - він бурчить майже нечутно. - Ти тут король, я впевнений, що Дрініан з цим згоден.

- Я просто був ввічливим, - легко відповідає Каспіан.

- Знаєш, ти можеш називати мене Ед, - насупившись, каже Едмунд. - Ми ж не чужі.

Каспіан сміється і не відразу відповідає: - Я й не казав, що ми чужі, мій королю.

***

- Щось ще, що ти тут зберігаєш? - Едмунд сміється, зважуючи старовинний ліхтарик у руці. Безсумнівно, він пережив незліченну кількість пригод задовго до того, як зламався, але металевий корпус все ще бездоганний, а його світло далеко не втратило свого колишнього блиску. Коли Каспіан не відповідає одразу, він стріляє в нього очікувальним поглядом. - Ну?

Принц знизує плечима. - Принаймні, нічого такого, що могло б тебе зацікавити.

- Та ну, чому ти такий впевнений, що мене б не зацікавило?

- Щось я не пригадую, щоб ти мав схильність до антикварних меблів. Чи старомодного моряцького одягу, якщо вже на те пішло.

- Моряки та шукачі пригод можуть бути мені по душі. Ніколи не знаєш, я змінився, бачиш, - він двічі стукає себе по голові. - Я вже не той, що був тут рік тому. Або, ну, три роки. Або тисячі, залежно від того, який часовий відрізок ти хочеш взяти.

При цьому Каспіан не може втриматися від сміху. - Шкода, мені дуже подобалася стара голова мого короля.

Збентежений його не надто витонченою відповіддю, Едмунд просто залишається на своєму місці, розгублено хмурячись на ліхтарик, затиснутий у руках, - так сильно, що починає відверто витріщатися на пристрій. Каспіан, мабуть, помітив зміну в його поведінці, бо швидко переключає його увагу. 

- Тоді як щодо того, щоб ще кілька годин покопирсатися в мапах, які лежать у цій скрині? - пропонує той, і Едмунд не може не помітити трохи тріумфальних ноток у його голосі. - Принаймні, це гарантовано розпалить твою цікавість і нестримну уяву.

***

Едмунд не в найкращому настрої.

Поширений і приємний вітер зі сходу перетворився на жахливий цикл жорстоких штормів, невблаганних у своєму русі, які досить скоро залишають екіпаж демотивованим, голодним і гостро недосипаючим. І все це створює особливо небезпечний ґрунт для легковажності та нестриманості.

Тож коли Каспіан заходить до їхньої спільної каюти з втомленими очима - але його губи все ще кривляться в заохочувальній посмішці для своїх людей - Едмунд не може стриматися від грубого ставлення до нього.

- І що ти думаєш, ти робиш, капаючи на підлогу? - запитує Едмунд, з роздратованим почуттям задоволення спостерігаючи, як біла сорочка Каспіана чіпляється на його грудях. - Це непристойно, не кажучи вже про те, що це негігієнічно. Я б хотів, щоб у нашому спальному приміщенні було якомога сухіше. Дякую, а то Аслан знає, що саме може оселитися в вогких кутах.

- Як би я не поділяв твоїх почуттів, боюся, що це трохи складно зробити, - посмішка на обличчі Каспіана не зникає, але в кутиках з’являється роздратованість. - Якщо ви не помітили, зовні лютує шторм. Вже три дні, мій королю, не вщухає.

- Припини це, - вимагає Едмунд.

- Що припинити, мій королю? - посміхається ширше, не звертаючи уваги на дуже реальний і дуже вибухонебезпечний гнів Едмунда. - Ти впевнений, що не хочеш вийти на вулицю, мій королю? Розважте нас усіх, мій королю, бо люди там…

- Стоп, стоп, припини це, гаразд? Ця подорож тобі набридла? - огризається Едмунд, - чи це твій спосіб нагадати мені, що я ніколи не буду таким же гарним, як Пітер Верховний Король?

Обличчя Каспіана при цих словах суворішає, посмішка на його губах зникає. Він відводить погляд убік, дивиться на дошки підлоги з таким похмурим виглядом, що Едмунду майже стає шкода його. Але Едмунд, урівноважений у свої найкращі часи й упертий у найгірші, відмовляється дивитися на Каспіана ще одну секунду, натомість втуплюється у візерунок на своєму гамаку.

- Вибач, - бурмоче Каспіан.
Коли Едмунд обертається, щоб кинути останній погляд, двері злегка привідчинені, а кімната знову порожня. 

Він розуміє, що принц так і не відповів йому.

***

Наступного тижня він не чує слова «король». З Каспіаном все повернулося до «Едмунд, Едмунд, Едмунд», причому настільки, що сам Едмунд починає ненавидіти власне ім’я. А ще стало менше обіймів за плечима, менше простягання рук після вечері або під час огляду палуби, менше опівнічних розмов у гамаку під час сну, менше посмішок, освітлених сліпучим сонцем, і менше Каспіана загалом. І так, навіть сонце, здається, не може підняти настрій Едмунду. Навіть Люсі починає хвилюватися. 

Логічно було б зробити крок назад, зробити глибокий вдих і продовжити життя на кораблі. Адже раціонально кажучи, ця маленька поправка до їхніх звичок не має жодних згубних наслідків ані для їхнього життя, ані для подорожі корабля. 

Як би він не намагався, розум Едмунда вперто обирає ірраціональний шлях - замислитися над втратою, повернутися назад, до нерухомої, впертої дитини, якою він був колись давно.

Йому просто необхідно знову почути, як Каспіан говорить це ще раз.

***

За п’ятнадцять хвилин Каспіан зітхнув щонайменше п’ять разів і стільки ж разів перевернувся в гамаку - і Едмунд більше не може стримувати свою цікавість.

- Тебе щось турбує?

- Нічого, - бурмоче той. - Спи, Едмунде.

Він кусає губу. Йому не вистачає поколювання пальців, скручування пальців на ногах, коли Каспіан вимовляє його ім’я. Але зараз воно відсторонене, неемоційне, схоже на те, як можна було б сказати «шкільні завдання» або «обов’язки». Бо так воно і є - Каспіан звертається до нього з необхідності, з ввічливості, навіть коли крім них двох нікого немає.

Переконавшись, що Юстас міцно спить, Едмунд обережно вилазить з гамака і навшпиньках прямує до іншого чоловіка. 

- Слухай, я…

Він не хоче цього визнавати. Він не хоче визнавати нічого, не кажучи вже про те, що він не має рацію, і що є речі, які він дуже хотів би, щоб його друг продовжував робити. Але лежачи в гамаку, коли корабель знаходиться у владі хвиль і вітру, Едмунд усвідомлює, що його перебування в Нарнії є жахливо швидкоплинним і невизначеним. З роками він дедалі більше виходить з-під його контролю - рішення покинути і повернутися стає дедалі більш непідвладним йому - він може зникнути будь-якого дня, будь-якої миті.

Якщо Едмунд хоче щось змінити, він повинен робити це негайно.

- Мені дуже шкода. Я був несправедливий і я був просто виснажений. І настільки пригнічений, що, мабуть, спрямував своє невдоволення на тебе. А ти на це анітрохи не заслуговував, - він глибоко вдихає. - Тож пробач мені.

Запановує довга мовчанка, і Едмунд думає, що Каспіан, мабуть, заснув. Він вже збирається здатися і відправитися до свого гамака, коли лунає ледь чутна відповідь. 

- Це все, що ти хотів сказати, - бурмоче той, повертаючись і дивлячись на Едмунда, його рот все ще стиснутий у тверду лінію, але темні очі виказують його полегшення.

- Я знаю. Я просто не дуже добре вмію визнавати свої помилки.

Каспіан намагається щось сказати, але його швидко перериває довгий позіх. - Гаразд. Давай спати, а вранці поговоримо як слід.

- На світанку?

- Одразу на світанку, - заспокоює принц. 

Перш ніж пара занурюється в сон, Едмунд виривається вперед: - Знаєш, я не дуже заперечував, що ти називаєш мене королем. Твоїм королем.

Едмунд присягається, що чує задоволену посмішку в голосі Каспіана, коли той відповідає: - Добраніч, мій королю.

    Ставлення автора до критики: Позитивне